Dovoz áut z Európskej Únie

Po vstupe SR do EÚ sa zmenila veľká spústa prekážok pri dovoze ojazdených áut z EÚ . Predtým ste museli čakať na hraniciach hodiny a platiť veľké clo, to je už minulosť.

Predtým ste museli čakať na hraniciach hodiny a platiť veľké clo, to je už minulosť.

Keď chceme vozidlo doviezť, tak si samozrejme prvý musíme vybrať, z akej krajiny ho doviezť a aké vozidlo vlastne chceme. Vozne sa v dnešnej dobe určite oplatí voziť z Nemecka a Rakúska, pretože to nie je moc ďaleko av oboch štátoch sú nízke ceny (oproti SR) . Teraz sme sa rozhodli odkaď chceme vozidlo doviezť. Teraz si musíme vybrať auto, ktoré vlastne chceme. K tomuto úkonu by som odporúčal mobile.de a tiež autoscout24.de.

Evropská unie

Ak sa pýtate ako je to s daňami, nie je v tom žiadna veda. Ak kúpite jazdenky ako fyzická osoba , zaplatíte daň v tej krajine, v ktorej ste vozidlo kúpili. Ak kupujete zbrusu nový voz, to znamená, že nie je starší ako polroka a nemá Najazdené viac ako 6000K , zaplatíte daň v tej krajine, do ktorej vozidlo chcete dostať, v našom prípade teda v ČR. Prevádzka aut je upravený niekoľkými zákonmi, jedným z nich je 56/2001 a druhý 168/1999. Výrobca, alebo predajca je vám povinný dodať takzvané COC osvedčenie (Certificate Of Confirmity), pravdepodobne sa teraz pýtate čo to vlastne je, je to dokument, ktorý potvrdzuje, že je vozidlo v súlade s platnými technickými normami < strong> Európskej Únie .

To znamená, že môže byť prihlásený v akomkoľvek štátu EÚ. Toto osvedčenie síce existuje už od roku 1993, ale bolo vystavovaný len vtedy, ak to vyžadovali zákony určitej krajiny, to veľa ľudí od dovozu odrádzalo.

Tiež je nutné nejako voz dostať z určitej krajiny až domov. Existuje veľa rôznych spôsobov ako to urobiť, najčastejšie je jazda po vlastnej osi alebo na prívesu. Ak idete po vlastnej osi je možné napríklad v Nemecku a Dánsku zakúpiť jednodňové ŠPZ a poistenie . Druhou možnosťou ako už bolo povedané je, že si vozidlo sám dotiahnete na vozíku za autom. Ale tiež existuje spústa ďalších možností ako je poslať auto v kontajneri , potom ale počítajte, že zaplatíte za 1 kilometer niečo okolo 10 tich korún. Jedna z možností je aj vozeň nechať zaslať vlakom.

Novinky